top of page

על מה אנו נאבקים?

​אנו תושבי השרון והשומרון חברנו יחד כדי להיאבק בסכנה הממשית שעומדת לפתחנו של הקמת תחנת כוח שתהווה סכנה בריאותית וביטחונית לכולנו. 

המועצות והעיריות שחברו יחד להתנגדות - כפר סבא, הוד השרון, ראש העין ,המועצה האזורית דרום השרון, ג'לג'וליה, כפר קאסם, אורנית, אלפי מנשה, כוכב יאיר-צור יגאל, קרני שומרון, מועצה אזורית שומרון, עמנואל, שבי שומרון, טייבה, טירה.

באפריל 2017 קיבלה הממשלה את החלטה 2592 במסגרתה הוסמכה חברה פרטית, ריינדיר אנרגיה, המייצגת את תאגיד הענק הגרמני Siemens, לתכנן - ללא מכרז חוקי - את הקמתה של תחנת כח דו-דלקית (גז וסולר) בהיקף של 1,300 מגה וואט.

מיקום התחנה - סמוך לתחנת הדלק "מפגש השלום", בין משולש הכבישים 6, 444 ו 55 - מאות מטרים מבתי תושבים.
 

הועדה לתשתיות לאומיות אישרה את התכנית בנובמבר 2019, והעבירה אותה לאישור של קבינט הדיור בממשלה, שטרם בוצע.

התחנה המתוכננת היא מפעל ענק מזהם ומסוכן לייצור חשמל על בסיס גז וסולר שמהווה "פצצה מתקתקת" – סכנה ביטחונית ובטיחותית מיידית לכל האזור.

אנחנו ביחד עם כל תושבי האזור מתנגדים נחרצות להחלטה גורלית זו, והסיבות העיקריות להתנגדותנו הן:

1. סכנה בטחונית - התחנה נמצאת במרחק 170 מטר מגדר הבטחון וכ- 400 מטר מבתי קלקיליה והיא מהווה מטרה נוחה לפעילות טרור (פגיעה במתקן אסטרטגי של מדינת ישראל)
 

2. פגיעה אקוטית בבריאות הציבור– התחנה תפלוט חומרים מזהמים כגון תחמוצות חנקן (1600 טון NOX בשנה!), תחמוצות גופרית וחלקיקים נשימתיים קטנים (PM2.5) שיגרמו לגידול בתחלואה ובתמותה בקרב 500,000 התושבים הגרים בסמיכות, בגין מחלות כגון: סרטן, אסטמה, מחלות לב ומחלות קשות אחרות.
כבר עתה ישנם זיהומי אויר באזור שנובעים מתחבורה ושריפות פסולת. הפעלת התחנה תחמיר את המצב אפילו מעבר לתקנות איכות האויר של המשרד להגנת הסביבה.
 

3. בעיית רעש ואקוסטיקה – תחנה בסדר גודל של 1300 מגה וואט לא יכולה להיות מוקמת בסמיכות כזו מבתי ישובים – בעיית רעש ואקוסטיקה (רעש קבוע של מערבל בטון קבוע).
 

4. פגיעה במשק המים - תחנת הכוח המתוכננת יושבת על קרקע שמתחתיה שני אקויפרים ומי תהום - החלקיקים והרעלים שיורדים לקרקע – נספגים במי הקרקע ומזהמים. תחנה כזו מחזיקה אלפי ליטר סולר להפעלה בחירום ובמידה ותהיה דליפה, יפגעו גם מקורות המים.

5. פליטת גזי חממה - בכדי להילחם בשינויי האקלים, מדינת ישראל התחייבה לעבור לייצור 30% מתפוקת החשמל מאנרגיות מתחדשות, כשכיום מדובר ב 6% בלבד. הקמת תחנות כוח נוספות מרחיקות אותנו מהיעד הזה, בניגוד למגמה העולמית לפעול לצמצום פליטות של גזי חממה. משק החשמל בישראל נמצא כרגע בעודפי ייצור של כ- 35% - ולכן כעת יש לפתח ייצור מאנרגיות מתחדשות ונקיות בלבד!

6. מסלולי טיסה - חל איסור בניית תחנת כח על מסלולי טיסה וארובות שלא יעלו על 212 מטר כולל הפליטות. בשל מגבלת הגובה של הארובה והפלומה (גובה האוויר החם המיתמר מהארובה) הקטינו היזמים את גובה הארובה כדי שרשות התעופה האזרחית לא יתנגדו לתוכנית ולכן כל הזיהום ישאר באיזור - עמק למרגלות הרי שומרון.

הליך הקמת התחנות קלוקל וחסר ראייה מערכתית רחבה. בשיטת כל הקודם זוכה חברות פרטיות ובעלי הון מקבלים מנדט מהמדינה לקבוע איפה יקומו תחנות הכוח המזהמות – הפועלות על גז וסולר - על גבם ביטחונם ובריאותם של מאות אלפי תושבים.

תשתיות לאומיות צריכות להיות מתוכננות ע״פ אינטרסים לאומיים ולא על פי אינטרסים של בעלי הון!

הילדים והנכדים שלנו לא יסלחו לנו אם נגדל אותם בצל ארובות מזהמות ומסכנות חיים וכולנו נהיה חשופים לכימיקלים ולחומרים מסוכנים.

bottom of page